Polecamy

 

Znajdź nas na Facebooku

Google +

Kanał Youtube

Punkt informacji turystycznej

Nasi partnerzy (szkolne schroniska Młodzieżowe)

Gmina Prudnik

noclegowo.png

Dziś jest: czwartek, 07-11-2024

Imieniny: Antoniego, Kaliny, Przemiły
  • EN flaga
  • DE flaga
Kontakt Mapa serwisu Galeria zdjęć
1234Szkolne Schronisko Młodzieżowe w PrudnikuSzkolne Schronisko Młodzieżowe w PrudnikuSzkolne Schronisko Młodzieżowe w PrudnikuPark Miejski w PrudnikuPark Miejski w PrudnikuPark Miejski w PrudnikuSchronisko w PrudnikuSchronisko w Prudniku

Serdecznie zapraszamy do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego "Dąbrówka" w Prudniku.



 



 

Archiwum Zielone Szkoły w Schronisku Młodzieżowym w Wieszczynie

Zielona szkoła to rodzaj aktywności na świeżym powietrzu w połączeniu ze zdobywaniem wiedzy w atrakcyjny sposób. Zielone szkoły, podobnie jak ferie zimowe odbywają się zwykle w trakcie roku szkolnego. Jest to zorganizowany kilkudniowy wyjazd uczniów i nauczycieli w jakieś ciekawe pod względem przyrodniczym lub turystycznym miejsce. Uczniowie mają wtedy okazję brać udział w zajęciach tematycznych związanych z celem wyjazdu. Mogą to być spotkania z ciekawymi ludźmi: przewodnikami, przyrodnikami, leśnikami, ratownikami GOPR. Wycieczki z mapą i kompasem po okolicznych szlakach turystycznych.

zielonaszkola.jpeg

Organizując zielone szkoły należy wybrać interesujące miejsce jako cel podróży, a także zwrócić szczególną uwagę, aby obiekt noclegowy był w dobrym stanie technicznym. Należy ustalić ciekawy program zajęć. Tematykę zajęć można wpleść w andrzejki, walentynki lub inną okazję. Warto też ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków i oczywiście zamówić słoneczną pogodę. Wtedy na pewno zielona szkoła będzie udana i przed wyjazdem na kolonie letnie pozostanie dla każdego ucznia miłym wspomnieniem.

Program dla zielonych szkół -pobyt tygodniowy.

Dzień pierwszy:
Pieszy spacer do Pokrzywnej, odległość 3,5km.
Pokrzywna, wieś założona w 1551r. jako osada drwali i leśników którzy wypalali węgiel drzewny dla Prudnika. Obecnie wieś letniskowa w której znajdziemy ośrodki wczasowe, pensjonaty, hotele, gospodarstwa agroturystyczne. Atrakcją wsi jest leśne kąpielisko na Złotym Potoku, park linowy, czeski wiadukt kolejowy, łowiska ryb. Swoją siedzibę ma tu Dyrekcja Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. Jest to doskonałe miejsce na „lekcje” botaniki i zoologii. Na wystawie fauny i flory można zobaczyć ciekawe filmy.

Dzień drugi:
Spacer do Dębowca.
Dębowiec to mała wieś wśród lasów, pozostałość po grodzisku. Ziemia prudnicka na swoim terenie posiada wiele grodzisk oraz śladów osad potwierdzających bardzo wczesne zasiedlenie naszego terenu. Również w Górach Opawskich ze względu na ich strategiczne położenie szybko powstały grody, zwykle o charakterze obronnym. Pomnik przyrody. Na Kobylicy niedaleko wsi znajduje się pomnik niemieckiego poety romantycznego Jozefa von Einchendorfa, obok oczko wodne. W pobliżu kamieniołom szarogłazu (można zwiedzać) , 1km od Stadniny Koni w Chocimiu. W drodze powrotnej można zobaczyć Kamień graniczny 1730r. Królewskiego Miasta Prudnika.

Dzień trzeci:
Spacer do sąsiednich Czechów na knedliki.
300m. od schroniska przebiega granica Polsko-Czeska. Z początku jest to ścieżką a później drogą z przepięknymi widokami którą dojdziemy do Jindrichowa (3km) – Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1256r. Jindrichow jest to duża wieś w której atrakcjami są: renesansowy pałac, barokowy kościół, gospody i restauracje.

Dzień czwarty:
Wycieczka do Klasztoru Franciszkanów w Prudniku Lesie.
Spacerujemy przez Wróblik (żółtym szlakiem) do miejsca katastrofy samolotu wojskowego w 1945r.(w miejscu katastrofy tablica informacyjna) droga lasem do Dębowca i dalej niebieskim szlakiem do Klasztoru. Zwiedzamy kościół, klasztor, celę w której w latach 1954-55 był więziony prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński, grotę Lurdzką, mały cmentarzyk, krzyż na koziej górze. Podziwiamy widoki na Prudnik i okolice z wierzy widokowej. Wracamy przepiękną aleją leśną przez Dębowiec, Długotę do Wieszczyny.

Dzień piąty:
Spacer do Łąki Prudnickiej, odległość 6km.
Trasa łatwa, płaska, przy dużym szczęściu można zobaczyć bobry i żeremie, podziwiać meandry małego potoku. We wsi znajduje się Zamek Piastów Niemodlińskich, ruchoma szopka, kościół i sklepy. Powrót żółtym szlakiem przez Trupinę (najpiękniejsze miejsce widokowe w Górach Opawskich).

Dzień szósty:
Piesza wycieczka na Kopę Biskupią.
Ze schroniska idziemy do granicy i dalej ścieżką graniczną przez las Rosenau do przełęczy pod zamkową górą. Wchodzimy na żółty szlak i po 1godz. jesteśmy w schronisku pod Kopą Biskupią, do szczytu tylko 20min. Na szczycie Kopy jest wieża widokowa. Jest to najwyższy szczyt polskiej części Gór Opawskich 889 m n.p.m. Biskupia Kopa jest od wieków górą graniczną – od 1229 roku rozdzielała biskupstwa wrocławskie i ołomunieckie. Powrót tą samą drogą.

P.S.
Możemy zorganizować inne wycieczki np. do Głuchołaz, Nysy, Otmuchowa, Paczkowa, Głogówka Mosznej, na Górę Św. Anny, Opola, Brzegu lub Krasiejowa. Do Zlatych Hor, Jesennika, Karlowej Studanki, na Pradziada.

Zapraszamy!

 
BIP Logo

Gmina Prudnik

Szukaj na stronie
Zapisz się do Newslettera
Kalendarz wydarzeń