Historia Prudnika z "Dąbrówką" cz. II
Rynek - czyli serce miasta. To miejsce, które w ciągu wieków było wiele razy niszczone i doświadczane przez pożary i działania wojenne. Mimo to zachowało się kilka ciekawych zabytków. Plac ma formę prostokąta, do którego prowadzą ulice wychodzące z naroży.
Ratusz
Powstał w 1782 roku w stylu fryderycjańskim ( po wielkim pożarze z 1779 r) na cześć króla pruskiego Fryderyka II, który często bywał w Prudniku. Fakt ten uwiecznia pamiątkowa tablica na elewacji ratusza. Dzisiejszy wygląd Ratusz zawdzięcza trzykrotnej przebudowie, kiedy to nadano mu cechy epoki klasycyzmu. Sam rynek został częściowo zniszczony na wskutek działań wojennych w 1945 roku.Stąd też dzisiejszy wygląd odznaczający się dużą przestrzennością .
Barokowa fontanna
Obiekt z 1696 roku. Na szczycie fontanny góruje dwugłowy orzeł austryjackich arcyksiążąt. Jej podstawę stanowi wieloboczny basen z piaskowca, w jej środku ustawiono rzeźbę przedstawiającą atlantów dźwigających muszlę .
Pomnik św. Jana Nepomucena
Barokowa figura patrona spowiedzi i opiekuna przed powodziami - św. Jana Nepomucena - pochodzi z 1733 r. Na wielobocznym cokole wznosi się nieco węższy, analogiczny w kształcie, słup zakończony belkowaniem, z wolutowymi spływami po bokach, na których wspierają się 2 figury aniołów, ustawione na osobnych postumentach. Na nim ustawiono figurę św. Jana Nepomucena z aniołami u jej stóp.
Kolumna Maryjna.
Kolumna została ufundowana w 1694 roku w celu uczczenia ofiar epidemii dżumy w 1625 roku mocą zapisu testamentowego przez notariusza miejskiego i radnego Piotra Ortmana, gdzie wykonawcą jego ostatniej woli była żona – Elżbieta z domu Nentwig. Została zaprojektowana przez Johanna Melchiora Österreicha, który wzorował się na kolumnie maryjnej w Monachium. Kolumna była miejscem manifestacji religijnych i patriotycznych.