Polecamy

 

Znajdź nas na Facebooku

Google +

Kanał Youtube

Punkt informacji turystycznej

Nasi partnerzy (szkolne schroniska Młodzieżowe)

Gmina Prudnik

noclegowo.png

Dziś jest: niedziela, 28-02-2021

Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
  • EN flaga
  • DE flaga
Kontakt Mapa serwisu Galeria zdjęć
1 2 3 4 5 Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Prudniku Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Prudniku Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Prudniku Park Miejski w Prudniku Park Miejski w Prudniku Park Miejski w Prudniku Schronisko w Prudniku Schronisko w Prudniku Schronisko Wieszczyna

  Serdecznie Witamy Państwa na stronie internetowej Szkolnego Schroniska Młodzieżowego "Dąbrówka" w Prudniku z filią "U Króla Gór Opawskich" w  Wieszczynie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, odwiedzenia leżącej na pograniczu polsko-czeskim Ziemi Prudnickiej i oczywiście rezerwacji noclegów w naszych ośrodkach.   Dyrektor Barbara Starzyk  "KRÓTKA WIZYTA LUB DŁUGA WĘDRÓWKA, ZAWSZE W SWE PROGI ZAPRASZA DĄBRÓWKA".

- UDANYCH WAKACJI :)

Historia Prudnika z "Dąbrówką" cz. II

Rynek - czyli serce miasta. To  miejsce, które w ciągu wieków było wiele razy niszczone i doświadczane przez pożary i działania wojenne. Mimo to zachowało się kilka ciekawych zabytków. Plac ma formę prostokąta, do którego prowadzą ulice wychodzące z naroży.

Rynek_i_ratusz_w_Prudniku_(2020)_02_(cropped).jpeg pl_Rynek_Prudnik_5189515.jpeg pl_Rynek_Prudnik_154883.jpeg 

Ratusz 

Powstał w 1782 roku w stylu fryderycjańskim ( po wielkim pożarze z 1779 r) na cześć króla pruskiego Fryderyka II, który często bywał w Prudniku. Fakt ten uwiecznia pamiątkowa tablica na elewacji ratusza. Dzisiejszy wygląd Ratusz zawdzięcza trzykrotnej przebudowie, kiedy to nadano mu cechy epoki klasycyzmu.  Sam rynek został częściowo zniszczony na wskutek działań wojennych w 1945 roku.Stąd też dzisiejszy wygląd odznaczający  się dużą przestrzennością .

Prudnik._Ratusz4.jpeg 106976.jpeg 219925 — kopia.jpeg 

Barokowa fontanna

Obiekt z 1696 roku. Na szczycie fontanny góruje dwugłowy orzeł austryjackich arcyksiążąt. Jej podstawę stanowi wieloboczny basen z piaskowca, w jej środku ustawiono rzeźbę przedstawiającą atlantów dźwigających muszlę .

pl_Rynek_Prudnik_154883.jpeg Fontanna_pl_Rynek_Prudnik_3464089.jpeg 2.-rynek-fontanna-1024x679.jpeg

 

Pomnik św. Jana Nepomucena

Barokowa figura patrona spowiedzi i opiekuna przed powodziami - św. Jana Nepomucena - pochodzi z 1733 r. Na wielobocznym cokole wznosi się nieco węższy, analogiczny w kształcie, słup zakończony belkowaniem, z wolutowymi spływami po bokach, na których wspierają się 2 figury aniołów, ustawione na osobnych postumentach. Na nim ustawiono figurę św. Jana Nepomucena z aniołami u jej stóp.

pl_Rynek_Prudnik_5042386.jpeg 294807.jpeg

Kolumna Maryjna.

Kolumna została ufundowana w 1694 roku w celu uczczenia ofiar epidemii dżumy w 1625 roku mocą zapisu testamentowego przez notariusza miejskiego i radnego Piotra Ortmana, gdzie wykonawcą jego ostatniej woli była żona – Elżbieta z domu Nentwig. Została zaprojektowana przez Johanna Melchiora Österreicha, który wzorował się na kolumnie maryjnej w Monachium. Kolumna była miejscem manifestacji religijnych i patriotycznych.

Etap-1-07.jpeg 384276.jpeg 

BIP Logo

Gmina Prudnik

Szukaj na stronie
Zapisz się do Newslettera
Kalendarz wydarzeń