Polecamy

 

Znajdź nas na Facebooku

Google +

Kanał Youtube

Punkt informacji turystycznej

Nasi partnerzy (szkolne schroniska Młodzieżowe)

Gmina Prudnik

noclegowo.png

Dziś jest: piątek, 19-04-2024

Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
  • EN flaga
  • DE flaga
Kontakt Mapa serwisu Galeria zdjęć
1234Szkolne Schronisko Młodzieżowe w PrudnikuSzkolne Schronisko Młodzieżowe w PrudnikuSzkolne Schronisko Młodzieżowe w PrudnikuPark Miejski w PrudnikuPark Miejski w PrudnikuPark Miejski w PrudnikuSchronisko w PrudnikuSchronisko w Prudniku

Serdecznie zapraszamy do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego "Dąbrówka" w Prudniku.  

WARSZTATY ENKAUSTYCZNE

W czasie wakacji 2018 dzieci naszej świetlicy na zajęciach wzięły udział w warsztatach enkaustycznych. Najpierw obejrzały film na temat tej niezwykle efektownej techniki plastycznej, do której wykonania potrzebne są specjalne żelazka, kredki świecowe i odpowiedni papier. Technika malowania bardzo ich zaciekawiła i chętnie zaangażowały się w pracę, a efekty zaskoczyły samych twórców. Prace dzieci można zobaczyć w czasie wakacji na wystawie w SSM „Dąbrówka” w Prudniku.


 

Enakustyka powstała przed wiekami, stosowano ją w starożytnej Grecji oraz Rzymie. Polegała na stosowaniu farb w spoiwie z wosku pszczelego, czasem z dodatkiem olejów schnących dla zwiększenia płynności farby. Farby nakładano na podłoże w stanie płynnym, za pomocą podgrzewanych metalowych łopatek. Znana była też metoda nanoszenia farb pędzlami, bardziej wygodna w wypadku malowania większych obrazów.

Enkaustykę stosowano zarówno w malarstwie sztalugowym (podłożem były zwykle tablice drewniane), jak i ściennym. Malowidła ścienne wykonywano przy użyciu tzw. wosku punickiego (wosk pszczeli gotowany długo z wodą morską), który łączył się na trwałe z wapiennym tynkiem. Gotowe malowidło polerowano do połysku. Technika enkaustyki była trudna i powolna, dawała jednak dobre rezultaty: obraz był trwały, odporny na wilgoć, a kolory zyskiwały blask i głębię. Wadą była mała odporność na wyższe temperatury.

121.jpeg120.jpeg118.jpeg117.jpeg005.jpeg003.jpeg002.jpeg

BIP Logo

Gmina Prudnik

Szukaj na stronie
Zapisz się do Newslettera
Kalendarz wydarzeń